دفترچه های راهنمای تحصیل (وزارت علوم) در بریتانیا (کلیک کنید)

-کتاب راهنما

پیوند دریافت کتاب راهنما: Click Here


-اطلاعات تحصیلی: مقدمه

بریتانیای کبیر از چهار ایالت انگلیس  ( در جنوب  ) ، اسکاتلند ( در شمال  ) ، ویلز   در ( جنوب غربی )  و ایرلند شمالی ( در شمال جزیره ایرلند) تشکیل گردیده است. پایتخت بریتانیا و انگلیس شهر لندن است و شهرهای مهم آن منچستر، بیرمنگام، نیوکاسل، لیدز، برادفورد، لیورپول، شفیلد و ... هستند.مرکز اسکاتلند شهر ادینبورو و شهر های مهم آن گلاسکو و ابردین هستند. مرکز ایالت ویلز شهر کاردیف و مرکز ایرلند شمالی شهر بلفاست است. شایان ذکر است که هر چهار ایالت تا سال 1998 از نظر سیستم آموزشی تحت نظارت مجلس عوام مستقر در لندن بودند اما با تصویب لایحه جدایی ایالات و خودمختاری آنها در بعضی زمینه ها و تشکیل مجالس جداگانه  سه ایالت دیگر، دارای قوانین جداگانه و مختص ایالت خود گردیدند.

 

جمعیت این کشور در حدود 60  میلیون نفر و مساحت آن 220  هزار کیلومتر مربع می باشد. جمعیت این کشور از اقلیت های نژادی و مذهبی مختلفی تشکیل شده است. اکثر مردم انگلستان دارای مذهب پروتستان بوده و مسلمانان آن که جمعیت قابل ملاحظه ای (  بیش از دو میلیون نفر )  را تشکیل می دهند، اکثرا پاکستانی و بنگلادشی بوده در اکثر نقاط بریتانیا پراکنده می باشند.

بریتانیا به علت موقعیت خاص جغرافیایی دارای  آب و هوای ابری توأم با باد و باران فراوان است. تقریبا شش ماه از سال هوا سرد است و درجه حرارت هوا از چند درجه بالا تا چند درجه پایین صفر متغیر است. درجه حرارت در طول تابستان که مدت آن بسیار کوتاه است به حدود 30   درجه و گاه تا چند درجه بالا تر هم می رسد. روزهای تابستان بسیار بلند بوده ، تا حدود ساعت  10  شب هوا روشن است . بر عکس روزهای زمستان بسیار کوتاه بوده به طوری که خورشید در ساعت 8  صبح طلوع و در ساعت 4 بعد از ظهر غروب می کند.

 

تحصیل در انگلستان

 

در انگلستان تحصیلات ابتدایی (primary)  از سن پنج سالگی شروع و به مدت شش سال ادامه دارد. در سن ده سالگی دوره متوسطه(high school)   شروع می شود.  بعد از اتمام دوره پنج ساله متوسطه کسانی که تمایل به تحصیل در سطوح عالیه را دارند باید یک دوره 2 ساله به نام A-level  را گذرانده و امتحانات آن را با موفقیت به پایان برسانند. بر اساس نمرات حاصل از این امتحانات می توان رشته مورد علاقه خود را در دانشگاه انتخاب نمود و پس از اعلام پذیرش دانشگاه، در آن رشته به تحصیل ادامه داد.

 

تحصیلات دانشگاهی

 

شروع سال تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اول اکتبر ( دهم مهرماه ) است.هر سال تحصیلی شامل سه ترم پاییزه ، زمستانه و بهاره است. طول دوره کارشناسی در اکثر رشته ها سه سال و در بعضی موارد چهار سال است .تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد به دو صورت امکانپذیر است :

 

الف:Course  که درس و تحقیق با هم انجام می گیرد.

 

ب:Research   تنها بر اساس تحقیق.

 

در حالت اول، دانشجو معمولا به مدت دو  ترم تحصیلی در کلاس حضور یافته ، بعد از موفقیت در امتحانات کتبی پروژه کوتاه مدتی را برای دریافت مدرک کارشنا سی  ارشد انتخاب کرده و به پایان می رساند. در حالت دوم کلاس درس وجود ندارد بلکه دانشجو از ابتدا باید با کمک استاد راهنما یک پروژه تحقیقی را به اتمام برساند.

 

دوره کارشناسی ارشد(course)  معمولا بین یک تا یک و نیم سال بسته به نوع رشته و دانشگاه به طول می انجامد .شروع دوره کارشناسی ارشد از طریق (course)  اول اکتبر هر سال است ، لذا دانشجویانی که علاقمند به ادامه تحصیل به این  صورت هستند باید برنامه خود را به گونه ای تنظیم نمایند که قبل از شروع سال تحصیلی در انگلستان باشند. دوره کارشناسی ارشد (  Research  (  معمولا دو ساله است.

 

 علاقه مندان به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد می توانند با یک سال تحقیق موفق به اخذ مدرک M.Phil  گردند.

 

دوره دکتراPHD) )

 

الف: رشته ها ی  علو م 

 

دوره دکتری در کشور انگلستا ن غا لبا تنها بر اسا س تحقیق صو رت می پذ یرد. در این دوره دانشجو باید بر اساس تحصیلات قبلی و علائق خود و آ ما دگی و پذ ئرش استاد راهنما موضوعی را انتخاب کرده، مجهولی را کشف و تحقیق نوینی را ارائه دهد. این دوره به طور متوسط سه سال به طول می انجامد.

 

قابل توجه است اخیرا در بعضی از دانشگاه ها در رشته علوم تربیتی(Education) به صورت ترکیبی از کلاس و تحقیق ارائه می شود.

 

ب:رشته های پزشکی

 

دانشجویان پزشکی متقاضی ادامه تحصیل در مقطعPhD     در رشته پزشکی در کشور انگلستان، لازم است یک دوره شش ماهه course (modules)  را از دروس MSC  را طی نمایند. ضمنا متقاضیان ملزم به کسب حد نصاب نمره قبولی میباشند. آین الگو برای دانشجویان ایرانی که با داشتن مدرک دکترای طب مایل به تحصیل در دکترای تخصصی می باشند در وزارت بهداشت ایران طراحی شده است.

لازم به توضیح است که اخیرا" برخی از دانشگاههای انگلستان دوره PHD  چهارساله را آغاز نموده اند. در این دوره در سال اول دانشجو در دروس تخصصی مربوط به رشته خود و برخی از دوره های خاص شرکت نموده و تحقیق را از سال دوم آغاز مینماید. آعزام دانشجو از کشور ما در این دوره در دست بررسی میباشد. به این دوره New Roth PHD  گفته می شود.

 

گروهبندی دانشگاه های کشور انگلستان

 

به علت نظام آموزشی خاص موجود در کشور بریتانیا، درجه بندی دانشگاههای این کشور بر اساس کیفیت رشته ها از پیچیدگی خاص خود برخوردار است. اگرچه در یک نگاه کلی می توان دانشگاه های این کشور را بر اساس نسبت استاد به دانشجو، لیست مقالات ارائه شده، وجود امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی و وسعت تحقیق و اطلاع رسانی بررسی نمود، اما از طرفی این اطلاعات را به سادگی در اختیار دانشجویان قرار نمی دهند. لذا توجه و تحقیق در این مورد قبل از کسب پذیرش از افراد آگاه و کسب اطلاعات از اداره کل بورسها وامو  دانشجویان خارج از کشور و مشورت با دفترنمایندگی علمی در انگلستان  ضروری است.

 

تدارک عزیمت به انگلستان

 

الف:آمادگی قبل از ورود

 

از آنجا که تغییر مکان زندگی و کشور محل تحصیل از عوامل تنش زا بوده و در صورت نداشتن اطلاعات کافی از آن محل و آماده نبودن قبل از عزیمت ممکن است باعث ایجاد تنشهای قابل توجهی به دانشجو و خانواده وی شود. بنابراین جهت کاهش فشار حاصل از این تغییر و تحول باید آمادگی هایی را قبل از شروع دوره تحصیلی و ورود به  کشور مورد نظر به دست آ ورد. در ذیل به مواردی از انها اشاره شده است:

 

1- آموزش زبان انگلیسی قبل از ورود به کشور انگلستان یکی از مهمترین ابزارها  جهت موفقیت و کاهش فشار روانی و اتلاف وقت است . زیرا بر خلاف انتظار بسیاری از داتشجویان ، حضور در کشور انگلستان به معنای پایان مشکلات و فراگیری سریع زبان انگلیسی نمی باشد. یادگیری زبان انگلیسی محتاج زمان و تلاش بدون وقفه است. اخیرا بسیاری از دانشگاههای انگلیس حداقل نمره   6.5 در  IELTS را به عنوان پیش شرط صدور پذیرش مطرح می کنند. این نمایندگی برنامه هایی را برای تقویت زبان انگلیسی دانشجویان قبل از عزیمت در دست تدارک ندارد زیرا اعتقاد بر اینست که امکان تقویت زبان با کیفیت بهتر و هزینه کمتر در داخل کشور و البته با برنامه ریزی مناسب وجود دارد.

 

 2- جمع آوری اطلاعات از دانشگاه و رشته مورد نظر در زمینه امکانات آموزشی و آزمایشگاهی ،تعداد استادان ،عناوین مهم تحقیقاتی ، رده بندی دانشگاه و رشته انتخابی، عنوان و رتبه علمی استاد راهنما ،تعداد دانشجویان فارغ التحصیل او و میزان آمادگی و اطلاعات علمی او در موضوع انتخابی شما.  برای کسب اطلاعات در مواردی که ذکر گردید می توانید از مشاورین محترم علمی و فارغ التحصیلان دانشگاههای انگلستان در رشته دلخواه خود راهنمایی و کمک بطلبید . در این راستا نیز دفترنمایندگی  سعی خواهد نمود تا اخرین اطلاعات علمی را به حوزه معاونت دانشجویی وزارت فرهنگ و آموزش عالی و بهداشت و درمان ارسال نماید. در هر صورت سعی نمایید با آگاهی و بصیرت به این کشور وارد شوید تا از میزان دل نگرانی،  تنش و مشکلات آتی کاسته، راه موفقیت را هموار تر کرده باشید.

 

3- آگاهی و اطلاعات از شرایط و فرهنگ بریتانیا  و ایمان و اعتقاد به خود، ملت و کشور، داشتن اهداف مشخص و متعالی، کوشش در بالا بردن عزت نفس و باوربه  خود و کشور عزیز اسلامیمان ابزار مهمی برای کسب موفقیت و پیروزی است.

 

4- در حال حاضر تنها شهرهای لندن و منچستر دارای مدرسه ایرانی فعال می باشند.بعضی از شهرها مانند گلاسکو، شفیلد، لیدز و نیوکاسل نیز دارای مدارس ایرانی نیمه فعال برای تدریس دروس فارسی هستند . بنا بر این در صورتی که دارای فرزند محصل  خصوصا در دوره راهنمایی هستید قبل از پیگیری اعزام به خارج به این نکته توجه داشته باشید .

 

5- بهتر است  در ابتدا به  تنها یئ  وارد انگلستان شوید و پس از ورود و استقرار اقدام به انتقال خانواده نمایید .برای ورود خانواده به انگلستان بین یک تا دو ماه پس از ورود خود برنامه ریزی کنید.

 

6- مبنای مقرری ماهانه دانشجو در شهرهای مختلف به شرح زیر می باشد:

 

Level1 (800 Pounds) Level2 (700 Pounds) Level3 (650 Pounds) Level4 (620 Pounds) London Bath Bangor Aberdeen   Brighton Birmingham Belfast   Cambridge Bristol Bradford   Edinburgh Cranfield Glasgow   Essex Cardiff Leeds   Exeter Durham Leicester   Oxford Hull Liverpool   Reading Keel Loughburgh   Southampton Kent Manchester   Surrey Portsmouth Nottingham   Sussex Swansea Sheffield   Warwick York     Dublin Lancaster       Gloucester       Sterling       Dundee  

 

7- به علت عد م آشنایی با محیط جد ید و فروشگاههای مناسب جهت خرید لوازم زندگی و البسه، همراه داشتن مقداری مواد خوراکی فاسد نشدنی، البسه گرم و مناسب فصل، همچون: چتر، ملحفه، زیرانداز، کتاب و وسایل مورد نیاز از قبیل فرهنگ لغات، قرآن، مفاتیح، مهر، قبله نما و... Â وصیه می شود. در ضمن به همراه داشتن نامه های مکاتباتی با دانشگاه، پذیرش با تاریخ معتبر و حکم اداره بورسها به زبان انگلیسی هنگام ورود به فرودگاه ضروری است. بهتر است گواهینامه بین المللی که از اداره اتومبیلرانی و جهانگردی را  گرفته اید با ترجمه شناسنامه ها و ریز نمرات و مدارک قبولی از ایران را  با خود داشته باشید.

 

8- قبل از عزیمت به انگلستان برای کسب آخرین اطلاعات و اعلام تاریخ خروج  از کشور به وزارت علوم تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مراجعه نماییو یا از طریق   Email : info@iran-student.net  با نمایندگی علمی تماس بگیرید.  

 

ب:بدو ورود

 

پس از پرواز از فرودگاه مهرآباد تهران و فرود در فرودگاه هیترو لندن ( اختلا ف ساعت لندن  با تهران سه ساعت و نیم می باشد ) ، در بدو ورود به سالن فرودگاه ویزا، مدارک دانشگاهی ، مالی و پذیرش دانشجو کنترل می شود. لذا آنها را در دسترس خود قرار دهید.بعد از پرسش و پاسخ مهر تأیید به گذر نامه زده می شود که برای مدت معینی اعتبار دارد که قبل از اتمام آن باید جهت تمدید مجدد اقدام نمود.

 

بعد از دریافت گذ ر نامه و گرفتن روا دید به طبقه پایین که محل تحویل بار است مراجعه کنید. به دلیل وجود پروازهای زیاد تلویزیونهایی برای دادن اطلاعات برای تحویل بار نصب شده که با استفاده از آنها می توانید محل تحویل بار خود را یافته و آن را دریافت نمایید. در صورت وجود مشکل با مامورین هواپیمایی در محل تماس بگیرید.

 

پس از تحویل بار از مسیر چراغ سبز (برای کسانی است که وسایلی که نیاز به گمرک یا کنترل باشد ندارند) عبور نمایید.

 

اگر مقصد شما شهری به غیر از لندن است از ترمینال شماره سه (  ترمینال بین المللی محل فرود هواپیمای ایران ) از طریق تونل زیر زمینی که به وسیله علائم راهنمایی مشخص شده، به ترمینال شماره یک برای پرواز به شهرهای دیگر رفته و از آنجا به شهر مورد نظر پرواز نمایید. ( برای اطلاعات بیشتر برای سفر به شهرهای مورد نظر به راهنمای شهرها در همین مجموعه مراجعه نمایید).

 

ج:پس از ورود

 

پس از ورود به انگلستان یا شهر محل تحصیل لازم است کارهایی را برای شروع  تحصیل و اقامت خود انجام دهید که در زیر به ذکر پاره ای از آنها می پردازیم:

 

1- تماس با امور دانشجویی سفارت

 

الف- درخواست فرمهای مربوط به دانشجویان بورسیه و تشکیل پرونده (امور دانشجویی و کنسولی ، صبحها از ساعت 9  الی  13 به مراجعین حضوری پاسخ میدهد). تلفن دفتر نمایندگی علمی 02075980023 و فاکس 02079370607 میباشد. با توجه به حجم بالای امور جاری در صورتیکه تلفن پاسخ داده نشد لطفا" بر روی پیغام گیر پیغام خود را بگذارید تا در اسرع وقت به شما برگشت داده شود.

 

ب- ارسال فتوکپی کلیه صفحات نوشته شده از گذرنامه خود و خانواده به امور دانشجویی سفارت

ج- ارسال لاشه بلیط مسیر تهران تا شهر محل تحصیل به دفتر امور دانشجویی.

 

د- Â اعلام نشانی محل سکونت ، شماره تلفن منزل، دانشگاه و تلفن همراه ، ،شماره حساب، کد ،،نام و نشانی بانکی که حساب دارید به امور دانشجویی. (توجه به این نکته ضروری است که دفتر نمایندگی علمی به مجموعه مسائل مربوط به تحصیل ، دانشگاه و فعالیتهای علمی پاسخگو است و برای مواردی همچون وکالتنامه ، شناسنامه ، گذر نامه و تمدید یا مهر خروج و ....  مسئولان دیگر در کنسولگری مشغول به فعالیت می باشند و با ید مستقیما با آنها تماس گرفت.)

 

ه- ارسال سریع گواهی اشتغال به تحصیل با مشخصات کامل و قید مبلغ شهریه و همچنین تاریخ شروع به تحصیل  ( روز، ماه ، سا ل  ) و چنانچه در دوره زبان نیز ثبت نام کرده اید ، مشخصات دوره مذکور در برگ اشتغال به تحصیل در دوره زبان قید گردد. (لازم به ذکر است که ملاک پر دا خت مقرری زندگی از زمان آغاز تحصیل در دانشگاه است و در این حالت زمان ورود به انگلستان ملاک نمی باشد.)

 

2- معرفی خود و خانواده خود به پلیس محلی و ارائه آدرس دقیق به آنان و دریافت کارت اقامت از پلیس

 

3- ارائه گزارش پیشرفت علمی در ماه ژانویه و ژوئن هر سال به دفتر نما یند گی بر اساس  فرمهای موجود در دفتر که پس از دریافت آدرس در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 

سایر موارد

 

رانندگی:

 

گواهی نامه رانندگی :

 

برای راندن هر گونه وسیله نقلیه در هر نوع جاده در بریتانیا شما باید یک گواهی نامه معتبر داشته باشید که می تواند یکی از موارد زیر باشد :

 

- گواهی نامه کامل رانندگی بریتانیا . که با گذراندن تست رانندگی ( تئوری و عملی ) قابل حصول است .

 

- گواهی نامه موقت رانندگی . این گواهینامه برای کسانی است که تحت تعلیم رانندگی هستند و باید توسط یک راننده با حداقل 3 سال تجربه رانندگی و با سن بالاتر از 21 سال همراهی شوند. در واقع شما باید با نصب علامت  L  که در اکثر گاراژها یا فروشگاههای لوازم ماشین یافت میشود، در جلو و عقب ماشبن نشان دهید که تحت تعلیم هستید.

 

- گواهینامه بین المللی یا گواهینامه رانندگی از کشور متبوع خودتان. دارندگان این گواهینامه میتوانند تا زمان اعتبار گواهی نامه که معمولا" یک سال است دربریتانیا از آن استفاده کنند و قبل از اتمام این 12 ماه باید اقدام به گرفتن گواهینامه بریتانیا بنمایند.

- موتور سوارها: یک تست تعلیم پایه اجباری به مدت 2 هفته وجود دارد که قبل از کسب آن اجازه ندارید در جاده ها رانندگی کنید. در طول انجام تست  مدرکی  در نظر گرفته شده که با نصب علامتL  روی موتور می توانید موتور سواری کنید.

اگر وسیله شما دارای موتور با سایز بیش ازCC 125 است باید یک تست دو قسمتی بگذرانید که قسمت اول آن در طول یک سال از تاریخ گرفتن مدرک اجباری خواهد بود. موتور سیکلت های با نصب علامت L اجازه حمل هیچ مسافری را ندارند.  اطلاعات بیشتر و فرم درخواست در دفاتر پستی بزرگ موجود است.

 

حرکت وسائل نقلیه از سمت چپ می باشد و دقت و توجه به این موضوع و استفاده از محل مخصوص عابر پیاده موجب کاهش خطر تصادف خواهد شد.

 

در صورتی که تصمیم به خرید ماشین دارید پس از استقرار و آشنایی با نحوه رانندگی اقدام به دریافت گواهینامه انگلیسی نمایید. یکی از منافع آن کاهش نرخ بیمه ماشین که اجباری است می باشد. برای خرید اتومبیل حتما" با دانشجویان قدیمی مشورت نمایید.

 

2- مدرک معاینه فنی

 

وسایل نقلیه با عمر بیش از سه سال باید هر سال توسط مراکز مجاز معاینه فنی شوند تا از صحت آن اطمینان حاصل شود. به این معاینه M.O.T. گفته می شود.

(تست حدود 35 پوند هزینه دارد) اکثر گاراژها این تست را انجام داده و گواهی مربوطه را صادر می کنند.

 

3- بیمه

 

علاوه بر گواهی نامه رانندگی، طبق قانون تمام رانندگان در بریتانیا باید بیمه داشته باشند. (بیمه شخص ثالث اجباری است)  و معمولا مالکین ار بیمه های تکمیلی دیگر نظیر آتش سوزی ، دزدی خودرو و همچنین بیمه بدنه نیز استفاده می کنند.

 

4- مالیات

 

همه وسایل نقلیه موظف به پرداخت مالیات (در حدود 150 پوند برای یکسال ) می باشند.

این مبلغ برای اتومبیلهای با موتور بیش از  CC1500 معادل 150 پوند و برای اتومبیلهای با موتور کوچکتر فقط 105 پوند است. شما می توانید برچسب مربوطه (یا دیسک مالیات) را از دفاتر پستی بزرگ درخواست کنید ولی ابتدا نیاز به مدرک بیمه معتبر و سند ثبت یک وسیله نقلیه و معاینه فنی معتبر دارید.

 

5- ایمنی

 

توجه کنید که برای همه موتور سوارها و مسافرانشان داشتن کلاه ایمنی اجباری است. همچنین بستن کمربند ایمنی برای صندلی جلو و عقب(در صورت وجود) هر وسیله نقلیه اجباری است.

 

6- پارکینگ

 

پارک اتومبیل دربریتانیا خیلی گران اشت. همچنین پارک کردن در بیشتر شهرها محدودیتهای زیادی در استفاده از وسیله نقلیه شخصی در مراکز و مناطق خرید اصلی شهر دارند. هر شهر مناطق خاص دارد که افراد غیر ساکن مجاز به پارک در این محلها نیستند . بویژه هزینه پارکینگ در مناطق مرکزی شهر قابل توجه است.

 

7- دوچرخه ها

 

بسیاری از مردم در طول اقامت در بریتانیا دوچرخه را به عنوان وسیله نقلیه شهری انتخاب می کنند. دوچرخه سواری در برایتون رایج است و شما اینجا را برای دوچرخه سواری مناسب خواهید یافت به خصوص که مسیر مخصوص دوچرخه سواری در اکثر جاده های اصلی ( شامل جاده دانشگاه به مرکز شهر ) وجود دارد. اگر تصمیم به خرید دوچرخه دارید لزوما باید یک چراغ سفید جلو چراغ قرمز پشت و یک منعکس کننده قرمز در عقب دوچرخه برای شب داشته باشید. همچنین توصیه اکید می شود که یک کلاه ایمنی شخصی برای امنیت بیشتر داشته باشید. دربریتانیا شما حق دوچرخه سواری در پیاده رو را ندارید مگر در صورت وجود علائم مجاز جهت عبور. همچنین دوچرخه سواری در صورت مصرف الکل یا مواد مخدر ممنوع است و مرتکب در صورت دستگیری جریمه سنگینی خواهد شد.

 

افتتاح حساب بانکی: عموم مرد م انگلستان از همراه داشتن پول نقد زیاد خودداری می نمایند و اکثرا از کارتهای اعتباری استفاده می کنند. شما نیز بهتر است در اولین فرصت به یکی از شعب بانکها مراجعه و افتتاح حساب نمایید. پس از افتتاح حساب به صورت پس انداز (Deposit) Â یا جاری(Current) کارت دریافت پول از دستگاه های کامپیوتری نصب شده در مجاورت بانکها و مراکز مهم و قابل دسترس را خواهید گرفت که بسیار مفید است.

 

دانشجو در مدت تحصیل خود مجاز به کسب در آمد از طریق کارهای مختلف نمی باشد. تنها فعالیت علمی در زمینه های مرتبط با رشته تحصیلی در دانشگاه محل تحصیل در ساعات محدود و با تأیید نمایندگی امکانپذیر است.

 

ثبت نام و دریافت کارت بهداشت: در کشور انگلستان بهداشت و درمان برای عموم مجانی است. دارو و دندانپزشکی نیز برای کودکان و نوجوانان تا سن 16  سالگی و برای بانوان باردار و پس از آن برای مدت محدودی رایگان است.  لذا یکی از اقدامهای اولیه پس از ورود به انگلستان ثبت نام در یکی از مراکز بهداشت نزدیک محل سکونت یا تحصیل است  (معمولا در هر منطقه یک مرکز بهداشتی وجود دارد که به آن GP گفته میشود) ا ز آنجایی که اکثر این مراکز دارای چندین پزشک می باشند برای انتخاب پزشک می توانید از دانشجویان قدیمی تر کمک بگیرید. مراجعه به پز شک دولتی تنها از طریق پزشک عمومی امکانپذیر است. اگر خدای نا کرده ناگواری یا بیماری سختی پیش آمد با تلفن 999 تماس بگیرید تا بیمار با آمبولانس به بیمارستان انتقال یابد. در موارد اورژانس خدمات پزشکی به طور رایگان و 24  ساعته در اختیار مراجعین قرار می گیرد.

 

رادیو و تلویزیون: در کشور انگلستان برای استفاده از تلویزیون  پرداخت مالیات اجبا ری است. برای در یا فت مجوز برای استفاده از تلویزیون می توانید به اداره پست مراجعه فرمایید برای چگونگی پرداخت با دانشجویان مشورت کنید. برنامه های تلویزیون انگلستان نسبت به دیگر کشور های اروپایی مثل آلمان و کشورهای اسکاندیناوی وضعیت بهتری دارد، با این حال بعضی از برنامه ها مناسب کودکان و نوجوانان نیست و بدآموزی های زیادی چه از نظر اخلاقی و چه از نظر روحی و روانی دارد. خوشبختانه از سال 1377 با شروع کار ماهواره جمهوری اسلامی برای پخش شبکه جام جم جهت کشورهای اروپایی مشکل کمبود برنامه های مناسب برای کودکان و نوجوانان تا حدودی حل گردیده است. برای استفاده از شبکه جام جم نیاز به تهیه ماهواره و نصب آن دارید. در ضمن انجمنهای اسلامی در شهر های مختلف دارای کلوپ ویدئویی بوده و نوارهای مناسبی جهت استفاده عزیزان دارند. برای تقویت زبان انگلیسی یکی از بهترین روشها استفاده از رادیوی بی بی سی 4  است:

 (19/8khz,720khz,93/5mhz) این رادیو به طور مرتب برنامه های متنوعی پخش می کند که برای یادگیری زبان بسیار مفید است. برای دریافت برنامه های صدای جمهوری اسلامی ایران میتوانید از موج کوتاه ( اس دبلیو )  ردیف 19  متر برون مرزی  (90/22khz,150/84khz)و یا از اینترنت استفاده نمایید.

 

برای خرید و تهیه مواد حلال می توانید از انجمن اسلامی شهر یا دانشجویان و ایرانیهای مقیم کمک بگیرید ، در گزارش شهرهای مختلف آدرس بعضی از این اماکن آورده شدهاست.  برای خرید مایحتاج زندگی می توانید از فروشگاههای زنجیره ای استفاده کنید. در هنگام خرید مواد غذایی برای اطمینان از مواد به کار برده شده در آن،  قسمت Ingredients  ر وی بسته جنس مورد نظر را مطالعه نمایید.

 

تماس تلفنی با ایران: خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی امکان برقراری ارتباط تلفنی از راههای بسیار دور با سریعترین و راحتترین روشها و با صرف هزینه ای کم امکانپذیر گردیده است. امروزه با انواع کارتهای تلفن که در اکثر مغازه های خواربار فروشی ارائه می شود، می توان با قیمتی اندک با ایران تماس تلفنی گرفت. در ضمن شرکتهایی نیز وجود دارند که از طریق خط موجود در منزل این امکان را با قیمتی بسیار کمتر از نرخ رسمی(BT)   فراهم می کنند. یکی دیگر از راههای سریع و ارزان ارتباط با ایران استفاده از پست الکترونیکی یا ایمیل است که اکثر دانشجویان از طریق دانشگاه امکان دسترسی و استفاده از آن را دارند.

 

توجه دانشجویان عزیز را به نکاتی که تأثیر زیادی در نحوه ارتباط، معرفی ایران و ایرانی، پیشرفت تحصیلی و از همه مهم تر در ارامش و سکون دانشجو و خانواده ایشان دارد، جلب می نماییم:

الف- سعی کنید به غیر از دانشجویان ایرانی با دانشجویان مسلمان دیگرکشورها تماس و ارتباط برقرار نمایید .

 

ب- تا حد امکان سعی نمایید نماز خود را در مسجد دانشگاه و به جماعت به جا اورید. خوشبختانه در اکثر دانشگاهها و حتی در کالج های کوچک نیز نمازخانه وجود دارد و برای اقامه نمازهیچ گونه مشکلی وجود ندارد .

ج- یکی از ویژگی های مسلمان داشتن ظاهری آراسته و مرتب است . لذا همواره ظاهری آراسته ، مرتب و نظیف داشته باشید.

 

د- وقت شناسی ، حضور به موقع و وفای به عهد و پیمان را شعار خود قرار دهید . شخصیتی مثبت و با اراده از خود نشان دهید . هرگز از مشکلات و ناهمواری های زندگی نترسید و نهراسید . شعار خود را تفکرمثبت، اراده قوی ، پشتکار و برنامه ریزی با اهداف مشخص قرار دهید ، به خود وخدا یتان ایمان داشته باشید و دعا و نیایش را فراموش نکنید که در وقت دلتنگی حللا ل مشکلات است.

 

ه- همتی بلند، غنای نفس و دلی گشاده از خود نشان دهید. از ضعف نفس خصوصا در زمینه های مالی دوری جوئید که در پنهان سبب بی اعتباری شما و میهن اسلامیمان خواهد شد . فراموش نکنید که با وجود تمام مشکلات مالی واقتصادی در داخل کشور ، آنجه به ما تعلق می گیرد حد اکثر توان مملکت است و به یقین در مقام مقا یسه با بسیاری در داخل کشور از همین امکانات نیز برخوردار نیستند.

 

و- در هر سن و سالی که هستید ، برای آمادگی جسمی و روحی ، رو حیه شاد و با نشاط و پیشرفت اهداف مقدس خود ، ورزش و فعالیتهای فیزیکی را فراموش نفرمایید.

 

ز- در ارتباطات خود تفکر و اندیشه مثبت را سرلوحه قرار دهید. مثبت نگر و مثبت اندیش باشید. به شدت از کند و کاو در مسائل خصوصی دیگران بپرهیزید. از بازگویی ایراد ها و نقاط ضعف دیگران خودداری کرده و در جهت ایجاد جو پاک و بی دغدغه دانشجویی تلاش نمایید. برای آرامش خود و صفای روحتان با دیگران مهربان باشید. دیدن نقاط مثبت در دیگران موجب تقویت روحیه مثبت و خلاق در ذهن و روح می گردد. روحیه شاد و مثبت سبب پشت کار، امیدواری، خلاقیت و موفقیت می گردد. پس با ایجاد جوی دوستانه و خالی از ریا و دورویی موجب پیشرفت خود و دوستان گردیم.

 

ح- به یاد داشته باشید که استاد راهنما و سایر اعضای دانشکده هرچند دارای ظاهری پر مهر و محبت هستند ولی محرم اسرار شما نیستند. پس از دادن اطلاعات غیر ضروری در مورد خودتان و کشورتان به ایشان اکیدا خودداری کنید. تجربه نشان داده که در صورت بروز مشکل بعدی با استاد راهنما از اطلاعات داده شده بر علیه دانشجو استفاده می شود.

 

در زیر آدرس و شماره تلفن امور دانشجویی و دفتر نمایندگی در انگلستان آورده  شده است:                                                                                             
 

 

Education Department

Embassy of The Islamic Republic of IRAN

50 Kensington court

London W 8 5DB    

/ 0 نظر / 128 بازدید