دفترچه های راهنمای تحصیل (وزارت علوم) در هند (کلیک کنید)

شرایط دانشجویان ایرانی در15 شهر هند و پاکستان به جز بنگلور مناسب است دهلی نو - رایزن علمی و سرپرست دانشجویان ایرانی شبه قاره هند گفت: با ساماندهی و سیاست گذاری های انجام شده وضعیت دانشجویان ایرانی در تمام 15 شهر هند و پاکستان به جز شهر بنگلور متناسب با راهبردهای علمی کشور است.

 

به گزارش ایرنا ؛ دکتر ˈمحمد حسین کریمˈ در نشست دانشجویان ایرانی در شهر میسورهند اظهار داشت: وضعیت دانشجویان ایرانی درهند و پاکستان متناسب با راهبردهای علمی سند ملی چشم انداز ایران 1404 و اهداف نقشه جامع علمی کشور و همسو با رویکردهای دستگاه علمی و دیپلماسی کشور است.

وی از تلاش علمی دانشجویان و تدابیر مدیران دستگاه علمی و دیپلماسی کشور در مورد حل مشکلات تخصیص ارز دانشجویی، نظارت دانشجویی، مقالات علمی پژوهشی دانشجویی، اعتبار دانشگاه های هند، فراخوان جذب هیات علمی، تعدیل هرم دانشجویی در هند، راهبردهای تشویقی وزارت علوم، اهمیت دوره های تحصیلات تکمیلی، فعالیت تشکل های دانشجویی وهمکاری نمایندگی های ایران درهندوستان قدردانی کرد.

وی همچنین گفت: درحال حاضر متاسفانه تاخیر صدور ویزای تحقیقاتی دانشجویان دکتری و تحصیل در دانشکده های فرعی و اقماری بی کیفیت در بنگلور از مشکلات جدی دانشجویی درهند است چرا که طبق ساماندهی انجام شده تحصیل تنها در دانشگاه های معتبر مورد تایید بوده و تحصیل در دانشکده های فرعی واقماری معتبر نیست.

وی با اشاره به راهبردهای تشویقی و پیگیری های وزارت علوم و بازنگری در اعتبار دانشگاه های هند تاکید کرد؛ تقریباً ساماندهی تعدیل و توزیع مناسب دانشجویی در اکثر شهرهای هند و پاکستان به جز بنگلور نسبتاً بهبود یافته وهم اکنون حدود 80 درصد از حدود شش هزار دانشجوی ایرانی در هند در دوره های تحصیلات تکمیلی دکتری و فوق لیسانس در دانشگاه های اصلی و معتبر مشغول تحصیل هستند.

وی اضافه کرد: معظلات دانشکده های فرعی و بی کیفیت پزشکی بنگلور بسیار حاد شده است و از حدود یک هزارو 200 دانشجوی رشته های پزشکی در هند فقط حدود 100 نفر توانسته اند در خود دانشگاه های اصلی ثبت نام نمایند و بقیه توسط دلال ها در دانشکده های سطح پایین و بی کیفیت پذیرش شده اند.

وی گفت: امیدواریم وزارت بهداشت با بازنگری در لیست دانشگاه های معتبر گروه پزشکی هند دانشکده های فرعی و بی کیفیت علمی را از فهرست این وزارتخانه حذف کند.

وی همچنین اضافه کرد: وزارت بهداشت با توجه به یک هزار و 200 صفحه شکایت دریافتی از تخلفات دانشکده های فرعی و اقماری در بنگلور هند با حذف این مراکز غیرمعتبر منافع علمی و ملی کشور را حفظ کند.

دکتر کریم در ادامه گفت: صدور هرگونه ویزا و روادید به دفتر رایزن علمی مربوط نیست اما تاکنون هشت بار طی سه سال گذشته با همکاری سفارت ایران درهند فهرست دانشجویان درحال انتظار دریافت ویزای تحقیقاتی جهت تسریع در صدور ویزای مقامات هندی ارائه گردیده که تا حدود زیادی تاثیر گذار بوده ولی ما نمی توانیم در صدور ویزا برای کشورهای دیگر تعیین تکلیف کنیم.

رایزن علمی اشاره کرد که با بودجه اندک رایزنی ها قادر به همه فعالیت های ایده آل و موردنظر دانشجویان نیستیم و در رابطه با بیمه دانشجویان غیر بورسیه نیز هیچ گونه اعتبار و دستورالعملی نداریم.

وی همچنین گفت: چاپ مقاله علمی پژوهشی به مدت سه ماه و حداکثر دو مقاله به مدت شش ماه از مدت اقامت اجباری برای دوره دکتری در خارج از کشور کسر خواهد شد که این امر از نظر علمی و اقتصادی با توجه به شرایط فعلی کشور به نفع دانشجویان ایرانی و ایران خواهد بود.

وی گفت: امروزه تنها داشتن مدرک دکترا کافی نیست بلکه داشتن توان رقابت علمی مهمتر است و لذا اگر علاوه بر مدرک دکتری چاپ کتاب و مقالات علمی داشته باشید جذب در مراکز علمی و دانشگاه های داخل ایران آسان تر خواهد بود.

وی همچنین شرایط دانشجویان ایرانی و فعالیت علمی فرهنگی در تمام شهرهای هند و پاکستان شامل پونا، بمبئی ، دهلی ، چندیگر، حیدرآباد ، میسور ،علیگر ، بنارس ، کارنال ، کرلا ، مدرس ، مانیپال ، اسلام آباد ، لاهور ، کراچی به غیر از دانشکده های پزشکی بنگلور را بسیار مثبت ارزیابی و از همراهی دانشجویان و تشکل های دانشجویی با نمایندگی های ایران در هند قدردانی کرد.

آساق ** 589**1392

 

 

/ 0 نظر / 116 بازدید